Ali je temna snov zamegljena?

dr. Vid Iršič

Institute for Advanced Studies, Princeton, University of Washington, Department of Astronomy

v četrtek, 22. decembra 2016, ob 15. uri v predavalnici F2 (Jadranska 19, Ljubljana)

Standardni kozmološki model, ki vsebuje hladno temno snov (CDM), neverjetno uspešno opiše razvoj vesolja na velikih razdaljah. Na razdaljih, ki so tipične za galaksije in jate galaksij (< 10 Mpc) pa model nima močne podpore meritev. Eden od načinov, kako razložiti razlike med napovedmi kozmološkega modela in meritvami, je v tem kaj temna snov pravzaprav je. Meritve porazdelitve gostote v Lyman-alpha gozdu najbolj omejujejo raznovrstne modele temne snovi. S pomočjo podatkov ESO raziskave X-Shooter XQ-100, lahko izmerimo Lyman-alfa gozd v spektrih 100 kvazarjev (QSO) v podobnem obsegu rdečih zamikov kot pregled neba SDSS (z=3 - 4.2), vendar z veliko večjo natančnostjo na majhnih razdaljah (k_max ~ 6 h/Mpc). V tej predstavitvi bom povzel najnovejše rezultate in komentiral analizo podatkov. Skupaj z meritvami posameznih kvazarjev pri višjih rdečih zamikih, lahko podamo nove rezultate o modelih tople temne snovi (WDM). V glavnem delu predstavitve bom komentiral kako ti rezultati vplivajo na rešitev nerešenih vprašanj standardnega kozmološkega modela.