12.-16.09.2016: O skrivnostih črnih lukenj na prvem astronomskem simpoziju v Sloveniji

324. simpozij Mednarodne astronomske zveze: Nova obzorja v astrofiziki črnih lukenj

12. - 16. september 2016, Cankarjev dom, Ljubljana

Ob 100. obletnici napovedi obstoja črnih lukenj gosti Univerza v Novi Gorici prvo srečanje Mednarodne astronomske zveze v Sloveniji. Srečanje, ki nosi naslov: “Nova obzorja v astrofiziki črnih lukenj”, bo trajalo teden dni, na njem pa se bo zbralo več kot sto svetovno priznanih strokovnjakov na področju astrofizike. Zbrane bo ob pričetku simpozija 12. septembra v Cankarjevem domu pozdravila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.

Med vrsto spremljajočih javnih dogodkov bo javno poljudno predavanje, v katerem bo prof. Sheila Rowan, direktorica Instituta za gravitacijske raziskave na Univerzi v Glasgowu, predstavila izjemno zgodbo o odkritju gravitacijskih valov. Predavanje bo 14. septembra, točno eno leto po prvem neposredno zaznanem signalu gravitacijskih valov. Več informacij, seznam javnih dogodkov in seznam nekaj zanimivih udeležencev najdete na spletni strani simpozija: www.blackholes2016.si!