Meteoriti – grožnje iz vesolja

Astronomsko geofizikalni observatorij Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani v šolskem letu 2018/19 organizira vsak drugi četrtek v mesecu v večernih urah dogodek Večeri na astronomskem observatoriju. Brezplačne vstopnice bodo na voljo v torek 12. 3. 2019 pred predavanjem ob 19. uri na spletni strani http://arix.ago.fmf.uni-lj.si/cgi-bin/vnao/formPrijava.py . Število prostih mest je 30. Program bo sestavljen iz mesečnega tematskega predavanja in praktične delavnice opazovanja s teleskopom, ki bo prilagojena učnemu programu astronomije. Zaradi poznih ur in zahtevnosti prireditev ni primerna za mlajše otroke od 12 let.

program 14. marec 2019 ob 19h:

Meteoriti – grožnje iz vesolja
dr. Miha Jeršek

Zgodilo se je 15. februarja leta 2013, ob deveti uri in dvajset minut po lokalnem času na območju južnega Urala v Rusiji. Na nebu se je zasvetila ognjena krogla, svetlejša od Sonca. Za seboj je puščala svetlo sled plinov. Kmalu je eksplodirala in ob tem še močneje zasvetila. Nastal je vroč oblak prahu in plinov. Udarni val, ki je prispel do površja Zemlje, je poškodoval več kot 7.200 objektov, zdravniško pomoč je poiskalo več kot 1.500 ljudi. To je kratka zgodba o padcu največjega meteorita, odkar ljudje spremljamo in beležimo njihove poti. Od kod izvirajo, kakšne so njihove značilnosti in kako jih prepoznamo ter kateri meteoriti iz območja Slovenije so ohranjeni?

V primeru lepega vremena sledi še praktična delavnica s teleskopi.

Naslovna slika: Meteorit Jezersko, zbirka Prirodoslovnega muzeja Slovenije. Foto: Miha Jeršek