Primož Kajdič: Vpliv sončevega vetra na Zemljo

V torek, 15. oktobra začnemo z novo sezono Astrodebate. Primož Kajdič z Universidad Nacional Autónoma de México bo vodil astrodebato o sončevem vetru. Predavanje bo v predavalnici F3 ob 13. uri. Vljudno vabljeni!
Vpliv sončevega vetra na Zemljo
Primož Kajdič
Departamento de Ciencias Espaciales
Instituto de Geofísica
Universidad Nacional Autónoma de México
Mexico City
Sončev veter je ioniziran plin, ki nenehno odteka s Sonca v medplanetarni prostor in s sabo vleče medplanetarno magnetno polje, ki ima prav tako izvor na Soncu. Na svoji poti lahko naleti na ovire, kot je na primer Zemljino magnetno polje. Ena posledica interakcije sončevega vetra z geomagnetnim poljem je, da se okrog Zemlje ustvari nekakšna votlina, ki ji rečemo magnetosfera. Tekom predavanja bom opisal kako poteka ta interakcija ter nekatere pojave, ki jih zavoljo nje lahko zaznamo v neposredni okolici našega planeta in na njegovem površju in ki jih poznamo pod skupnim imenom vesoljsko vreme.