Program dopoldne
V dopoldanskem terminu je vstop prost. Vodeni ogledi so ob 11:00,11:30,12:00,12:30. Za šolske skupine do 35 učencev, dijakov prosimo za rezervacijo termina na observatorij@fmf.uni-lj.si. Program ogleda je:
- Ogled teleskopa Vega
- Kratko predavanje v predavalnici observatorija
- Delavnica, opazovanje Sonca s teleskopom
Celoten program traja 45min.
Večerni program za otroke, skupina A in B ob 21:00 in 21:30
Skupina je prilagojena otrokom med 5 in 10 let, program ogleda je:
- Ogled teleskopa Vega
- Opazovanje zvezd s teleskopom
Celoten program traja 30 min.
Večerni program osnovni, skupina C in D 22:00 in 23:00
Skupina je namenjena splošni publiki, osnovnošolcem, dijakom in seveda vsem tistim, ki jih astronomija zanima, nimajo pa astronomskega predznanja. Program je:
- “Kako daleč so zvezde” predavanje v predavalnici observatorija
- Ogled teleskopa Vega v kupoli observatorija
- Kratek ogled neba z manjšimi teleskopi na vrtu observatorija
Celoten program traja 1 uro.
Za vse večerne oglede je potrebna vstopnica, ki pa je brezplačna. Zaradi omejenih kapacitet observatorija je število vstopnic omejeno. Brez vstopnice vstop v observatorij ni mogoč.
Vstopnice bodo dostopne na tej spletni povezavi dva dni pred prireditvijo, dne 19.6.2018 točno od 11h dalje dokler ne poidejo. Za pomoč pri izpolnjevanju spletnega formularja se lahko obrnete na observatorij@fmf.uni-lj.si.
Naroči vstopnico za večerni ogled
Predavali vam bodo profesorji astronomije, znanstveniki in strokovni sodelavci. Ogledi bodo potekali v skupinah po 30 obiskovalcev, ki so označene od “A” do “D”, naročene pa so na 30 min. Skupine od postaje do postaje vodijo študenti in študentke višjih letnikov astronomije.
Če bo jasno vreme bo v večernem terminu možno opazovati nebesne objekte z več manjšimi šolskimi teleskopi. V dopoldanskem terminu pa bomo opazovali Sonce v naravni barvi in v rdeči barvi atomarnega vodika. Pripravili bomo teleskope Celestron C11 32-cm, SkyWatcher 25-cm, Newtonow 20-cm f/5 teleskop, refraktor Coronado SolarMax II 60MM ter več manjših kot npr. Zeiss binokular 40×80. Vizualno opazovanje z našim največjim teleskopom Vega pa ni možno, ker je teleskop projektiran in narejen samo za astrofizikalne meritve. V primeru slabega vremena bomo v predavalnici prikazali uporabo teleskopov.
Dostop do observatorija je sicer mogoč z avtomobilom po cesti Pot na Golovec; spodaj je prometni znak dovoljeno za lokalni promet. Vendar zaradi omejenega števila parkirnih mest in precej ozke gozdne ceste svetujemo, da parkirate ob vznožju in pridete peš. Možna brezplačna parkirna mesta v okolici so na Streliški ulici, na Prulah, Grubarjevem nabrežju in Strelišču na Rudniku. Hoje do observatorija je 15-30 minut, pot je v celoti osvetljena. Lahko tudi pridete z mestnim avtobusom št. 11, izstopite na Roški cesti (-postaja Streliška) ali št. 3 (-postaja Strelišče) in nadaljujete po peš poti čez most nad Grubarjevim kanalom.