Prof. Maruša Bradač dobitnica ERC projekta

Slika obeh dobitnikov ERC projektov: profesor Forstnerič in profesorica Bradač

Evropski raziskovalni svet (ERC) je v torek, 26. aprila objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021. Med njimi sta dobitnika ERC projektov (Advanced Grant) matematik prof. dr. Franc Forstnerič in prof. dr. Maruša Bradač, ki delujeta na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani.

Prof. Maruša Bradač, članica Astronomske skupine, je svoj projekt opisala takole: “S projektom FIRSTLIGHT (prva svetloba) bom moj raziskovalni pogled usmerila daleč v zgodovino vesolja, v čas nastanka prvih zvezd in galaksij. Pri tem bom uporabila podatke, ki jih bo moja skupina pridobila s teleskopom James Webb, saj smo v tej skupini razvili enega od najpomembnejših znanstvenih inštumentov na teleskopu, in sicer kamero NIRISS. S temi podatki bom preučevala obdobje temnega veka, ko so prve galaksije ionizirale neutralni vodik in spremenile vesolje iz neprepustnega v prozornega za vidno svetlobo.” Do nedavnega je delovala kot profesorica na Univerzi v Kaliforniji, Davis v ZDA. ERC projekt ji bo omogočil uspešno nadaljevanje kariere v Sloveniji, kjer bo ustanovila svojo raziskovalno skupino in jo povezala s kolegi iz Italije, ZDA in Kanade.

Dobitnikom letošnjih ERC projektov isreno čestitamo!

(Več informacij v obvestilu UL FMF; foto: Peter Irman)

Slika obeh dobitnikov ERC projektov: profesor Forstnerič in profesorica Bradač